Czym jest pętla pożyczkowa, i jak wyjść z tego zamieszania?

Przedstawiany artykuł będzie poruszać pewną niezwykle kluczową kwestię, jaką ewidentnie jest pętla pożyczkowa. Wypada zacząć więc od wytłumaczenia, to zaś najprościej będzie wykonać za pomocą przykładu. Na przykład wyobraźmy sobie człowieka, nazwijmy go Panem Kowalskim, któremu brak jest pieniędzy na realizację wybranego celu. Co w takiej sytuacji robi? Co jest sprawą zrozumiałą idzie do banku, tam jednak wychodzi na to, że jego kredytowa zdolność jest na tak rażąco niskim poziomie, że nie może pozyskać ani grosza. Wobec takich okoliczności kieruje się do firmy od pożyczek, gdzie bez jakichś wybitnie dużych kłopotów otrzymuje pożądane środki. Wystarczy kilkanaście minut i wraca z pieniędzmi. Wszystko jest niby ok, jednak już po upływie paru tygodni dostaje list z ponagleniem do zapłacenia należnej kwoty. Suma całościowa jest olbrzymia, o wiele większa niż pożyczona kwota. Pan Kowalski nie ma środków na spłacenie posiadanego zadłużenia (bo jeszcze nie otrzymał wypłaty czy zdołał już ją przejeść), decyduje się więc na pobranie kolejnego wariantu pożyczki. Oczywiście kieruje swe kroki do innej firmy, ale że instytucji finansowych mających do zaoferowania pożyczki bez BIK i bez konieczności przedkładania zaświadczeń jest mnóstwo, niemal od ręki otrzymuje następny zastrzyk gotówkowych środków. Część może sobie wydzielić na spłatę, część na wydatki codzienne, a za jakiś czas pojawia się dobrze znany problem- skąd wziąć kasę na dokonanie spłaty… i koło pożyczkowe nabiera rozpędu.

Nakreślona wyżej historyjka demonstruje problem pętli pożyczkowej, czyli (mówiąc najprościej) sytuacji, gdzie wcześniejszą pożyczkę spłaca się kolejnymi zobowiązaniami. To jest naprawdę negatywne zjawisko, które będzie prowadziło do bardzo poważnych problemów w finansowym zakresie.

i8

Czy jest jakaś szansa na wyjście z tego martwego koła? Mamy dobrą wiadomość- jest na to jeden, jedyny w swoim rodzaju sposób. Sposobem tym jest konsolidacja. Opiera się w zasadzie o zamianę wielu zaciągniętych zobowiązań w jeden, całościowy kredyt, bardzo często z naprawdę znacznie niższą ratą. W związku z tym zamiast wielu pożyczek, na niekorzystnych warunkach, które spłacać trzeba „co chwilę”, mamy jedno zobowiązanie, które spokojnie można wliczyć sobie w miesięczny budżet. Należałoby pamiętać jednak o tym, że kredytu w konsolidacyjnym wariancie także nie otrzymuje się tak sobie, niemalże od ręki. Nie powinniśmy mieć zanadto „brudnej” historii w BIKu, ani innych konsolidacyjnych spłat. Dlatego też elementem niezwykle ważnym jest to, żeby skorzystać z wyjścia tego typu na tyle błyskawicznie, na ile to możliwe. Każda kolejna pobrana w firmie chwilówka, a także każdy kolejny dzień zwłoki w zakresie spłaty wpływają na to, że szanse na otrzymanie kredytu na warunkach konsolidacyjnych są relatywnie mniejsze.
Słowem zakończenia pragniemy wtrącić jeszcze kilka słów o jednej ważnej rzeczy. Można w prosty sposób uniknąć pętli pożyczkowej, jeżeli kontrolujemy jakość swoich ruchów. Właśnie dlatego też przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie przemyśleć decyzję o tym czy (i gdzie) zaciągnąć pożyczkę, po drugie bardzo dokładnie przeanalizować zawartość pożyczkowej umowy. Nie ma się czego wstydzić, lepiej posiedzieć sobie godzinkę dłużej w biurze i spędzić czas na przeanalizowaniu wszelkich zapisów, niż później wpaść w tę niebezpieczną pułapkę.

Wszystkie osoby, które mają ochotę poszerzyć swoją wiedzę na temat pętli pożyczkowej odesłać chcielibyśmy do jednej ze stron, która udostępnia całe mnóstwo treści na temat finansowych produktów jakimi są kredyty i pożyczki. Serwis znajdziecie pod adresem http://guldeny.pl/.