Kredyt – bez zdolności finansowej

Wiele osób zarówno posiadających zatrudnienie jak i tych nie posiadających pracy wymaga finansów na działanie w społeczeństwie. Niekiedy przytrafia się, że pracobiorca posiada pracę jednak pracodawca nie zawiera z nim formalnej umowy okradając w ten sposób skarb państwa. Sytuacja ta jest niedochodowa nie tylko dla pracodawcy, który ryzykuje wielkimi implikacjami finansowymi ale też dla zatrudnionego, któremu żaden bank nie udostępni propozycji finansowej.

Kredyt bez zdolności kredytowej jest jednakże do zdobycia. Regularniej znany jest on pożyczką albowiem dostarczają go instytucje nie powiązane z działalnością banków. Agencje te określane parabankami zajmują się oferowaniem kredytów na „kolosalny procent”. Oznacza to albowiem zainkasowaniem solidnych opłat i prowizji z tytułu obsługi finansowej. Kraj chroni działalność takich spółek nakładając na nie limit oprocentowania w wielkości 4 stawek lombardowych NBP. Limit ten jest jednak obchodzony przez instytucje parabankowe, które wdrażają do umowy poza oprocentowaniem inne ceny i prowizje z tytułu udzielenia kredytu.

kobieta zastanawia się

Warto wszystko przemyśleć.

Sytuacja ta doprowadziła do wcielenia przez NBP kolejnych regulaminów, które nakazują demonstrować tzw. RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania). Wielkość RRSO informuje kredytobiorców o faktycznym oprocentowaniu, które kupujący płaci w związku z pożyczką. Oprocentowanie to nie jest zawężone prawnie przez co poniektóre organizacje posiadają RRSO na poziomie nawet kilkunastu (!) tyś. % w ciągu roku co znaczy, że kredyt zaciągnięty na kwotę 1000zł spowoduje obligacje spłaty firmie sumy nawet kilkunastu tyś. złotych.