Właściwości kredytów udzielanych bez BIK

Dla wielu ludzi realizowanie na bieżąco swoich potrzeb materialnych wiąże się nierzadko z przymusem wzięcia kredytu. Dzieje się tak z wielu powodów. Niekoniecznie wzięcie kredytu świadczy o tym, iż nie posiadamy środków do życia, czyli środków na realizację podstawowych potrzeb życiowych, ale wynika przykładowo z potrzeby uzyskania jakichś dodatkowych atrakcyjnych dla nas przedmiotów. Można zatem powiedzieć, że z tego powodu właśnie coraz więcej osób posiada różne kredyty. Ponieważ instytucje, które zajmują się ich udzielaniem, obawiają się, iż mogłyby one zostać niespłacone, powstał system BIK, w którym zawierane są wiadomości o osobach niespłacających dotychczasowych kredytów. Ale ponieważ – stwierdzając nieco ironicznie – natura nie znosi pustki, jako alternatywa powstał także kredyt bez BIK.

Jest on proponowany przez instytucje pozabankowe i aktualnie jest to najbardziej uznany sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy.
Kredyt bez BIK jako propozycja inna od tych standardowych kredytów, posiada kilka specyficznych cech. Najpierw powinno się wymienić podstawową różnicę, jaką stanowi fakt, iż osoba, jaka chce skorzystać z tej formy kredytowania, nie jest weryfikowana w systemie BIK. Z tej przyczyny właśnie zazwyczaj jest to szczególnie wartościowa oferta dla osób, które mają już wzięte kredyty. Nie znaczy to oczywiście, iż powyższa forma kredytu nie może być przydatna dla osób, jakie nie mają jeszcze zaciągniętych zobowiązań, niemniej jest ona adresowana ogólnie do klientów już zadłużonych.

Powyższe kredyty zazwyczaj mogą zostać udzielone na podstawie obciążenia mienia, przykładowo samochodu, czy nieruchomości. Powyższy zastaw (czy adekwatnie hipoteka) zostanie ustanowiony jeżeli będziemy chcieli pożyczyć większą kwotę gotówki. Jeżeli jednak nie potrzebujemy tak dużej stawki, nie będzie on wymagany. Decydując się na taką opcję kredytowania należy także pamiętać, że dostaniemy mniej gotówki, niż faktycznie wynosi wartość rzeczy czy nieruchomości objętej zastawem (hipoteką). Jest to metoda zabezpieczenia się przez firmy, jakie przyznają kredyty bez zaglądania do BIK.